Hidroterapi

Hidroterapi

Su içi egzersizlerin uygulanmasına hidroterapi denir.
Kurumumuzda bulunan ve içersinde yürüme barı ve merdivenler de bulunan havuzda ortopedik ve nörolojik bir çok hastanın güvenli rehabilitasyonu yapıldığı gibi ağrılı hastaların erken rehabilite edilebilmeleri de sağlanmaktadır.

Kas gerilme ve zorlanmalarında, kırık riski olan hastalarda, hemofili gibi zorlanmadan egzersize alınması gereken hastalarda, düşme korkusu olan hastalarda emniyetle egzersiz uygulanmasını sağlar.
Şeker hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının de güvenle egzersiz yapabildikleri saptanmıştır.

Suyun ısısı beden ısısına yakın olduğundan maksimum kas relaksasyonu sağlanmakta, spastik hastalar ve ağrılı spazmları olan hastalar bu açıdan da fayda görmektedir.
Suyun kaldırma gücü sayesinde hastaların beden ağırlığı binmeden eklem ağrıları ortaya çıkmadan çalışmaları kolay olmakta ve felçli hastaların yürümeleri kolaylaşmaktadır. Suyun içinde hareket ederken dirence karşı çalışma da yapılabildiğinden bu açıdan hastaların kas gücünü arttırmaya etkisi olmaktadır.
Aynı anda hem harekete yardımcı olan kaldırma gücü ve verdiği dirençle kası güçlendiren etkisine buoyans etkisi denir. Su oluşturduğu bu etkiler açısından eşsiz bir ortam sağlamaktadır. Hidrostatik basınç etkisi ile, kalp ve damar sistemi üzerinde de yararlı etkileri olmaktadır.
Ornöram’da kurum hekiminin uygun bulduğu tüm hastalar havuz içi rehabilitasyon programlarına yerleştirilmektedir.